Peržiūrėti maršrutą žemėlapyje
Skaitmeninį failą į išmanųjį telefoną parsisiųsti galite iš skyrelio Skaitmeniniai maršrutai (GPX)
Naviguoti telefone galima naudojant programėlę GPX Viewer, kurią galima atsisiųsti iš "Play parduotuvė" (Android operacinė sistema).
Drevinės bitininkystės pažintinis takas Tako pradžia
Takas yra Musteikos apylinkėse, 5 kilometrų atstumu nuo kaimo. Pasivaikščiojimas šiuo taku – tai puiki galimybė susipažinti su drevėtomis pušimis, primenančiomis vieną iš seniausių šio krašto verslų, pamatyti tik Musteikos kampui būdingą smėlio kalvelių ir nedidelių pelkučių mozaiką. Kelionė šiuo taku suteiks vertingų žinių apie bitininkystės istoriją, padės įvertinti sunkų šio krašto bitininkų triūsą.
Peržiūrėti maršrutą žemėlapyje
Atsisiųsti pažintinio tako aprašymą
Girinio pažintinis takas Tako pradžia
Tako ilgis – 3,6 km. Girinio pažintinis takas veda pietinio Marcinkonių pakraščio šilais aplink senojo malūno tvenkinį. Originalūs rekreaciniai įrenginiai, pavėsinės, paplūdimys sudaro geras sąlygas aktyviai pailsėti. Čia galima pamatyti Dzūkijos pušynų augalus ir grybus, Duobupio tvenkinio paukščius ir vandens gyvūniją, miško gyvūnijos apsaugos priemones. Keliaujant taku, galima susipažinti su uždarų seklių vandens telkinių augalais ir gyvūnais.
Skroblaus pažintinis takasTako pradžia
Šis 12 kilometrų ilgio pėsčiųjų takas jungas Margionių ir Kapiniškių kaimus.
Takas prasideda Margionyse, kur yra gražiausio Dzūkijos upelio - Skroblaus ištakos. Ištekėjęs iš duburių, vanduo renkasi į vieną vagą. Kito tokio trumpo (17,3 km) ir vandeningo upelio Lietuvoje nėra. Ištakose, iš „Bobos daržo“ šaltinio srūva tik 8 litrai vandens per sekundę, o į Merkį atplaukia jau 700 litrų per sekundę. „Bobos daržo“ šaltinis yra vienas iš Skroblaus versmių šaltinių, paskelbtų hidrogeologiniu gamtos paminklu. Skroblaus versmėse požeminiai vandenys į paviršių išteka ne tik šlaituose. Vadinamajame „Bobos darže“ jie veržiasi iš giluminių tarpmoreninių vandeningų sluoksnių aukštyn ir žemės paviršiuje telkiasi nedideliuose duburiuose, kuriuos vietiniai žmonės vadina „burbaklėmis“. Lieptu, nutiestu per užpelkėjusį duburį, galima nueiti iki paties šaltinio, kurio vanduo srūva iš žemės gelmėse pradingstančio urvo. Pasakojama, kad čia atsirasdavo visi Margionių kaimo vaikai, kuriuos tėvams iš šaltinio ištraukdavusi sena moteriškė.
Kiek paėjus mišku, Skroblaus pažintinis takas veda per Kapiniškių kaimą Skroblaus upelio slėniu pro Skerdzimų pievą - Skroblaus slėnio užpelkėjusi salpa, kurioje vingiuoja šaltiniuotasis Skroblus. Ši pieva pasižymi didele augmenijos įvairove. Čia auga pelkinė uolaskėlė ir dvilapis purvuolis, žvilgančioji riestūnė ir dvi gegūnių rūšys. Saugiai peri gervės, pievinė lingė. Ramiais vasaros vakarais galima išgirsti griežles ar putpeles. Einat toliau link žemyninių kopų apsuptyje plytinčios nedidelės Bakanauskų pelkutės su Bakanauskų ežeru. Pats Bakanauskų ežeras ir jam užaugant susiformavusi pelkė atsirado dėl termokarstinių reiškinių – kai ištirpo nuo besitraukiančio ledyno atitrūkęs ir po sąnašomis palaidotas ledo luitas. Tokios nedidelės pelkės yra labai būdingos Dainavos smėlėtajai lygumai. Nuo pelkės pakraščio iki ežero nutiestas lieptas, kuriuo einant galima pamatyti visą pelkių augalijos įvairovę, o patogiai įsitaisius apžvalgos aikštelėje – pasigrožėti pelkių spalvomis ir kvapais.
Šis takas labai gražus pavasarį bei vasarą, nes Skroblaus slėnio drėgnose pievose akis galima paganyti po žydinčias pievas.
Pažintinis maršrutas pėstiesiems ,,Nuog dravės lig dravės“
Keliaudami maršrutu gerai praleisite laiką gamtoje, pažinsite Marcinkonių apylinkes, o eidami senųjų drevininkų pramintais takais aplankysite drevinės bitininkystės laikus menančias dreves, kuriose dar galite rasti ir dūzgiančias bites.
Maršruto pradžia nuo lankytojų centro Marcinkonyse (Miškininkų g. 61). Kitoje kelio pusėje pamatysite dravę su drevėje gyvenančiomis bitėmis, avilį pažymėtą nuosavybę nurodančiu ženklu. Toliau keliausite Marcinkonių kaimo pakraščiu (pro Naujadvarę, Kamšą, Gaidzų kampą, Janulius), senojo kelio į Žiūrų kaimą atkarpa, nuo kurios reikės pasukti link Grūdos upės ir perėjus tiltą per Grūdą grįžti atgal į Marcinkonis pagrūdžiais pro Šaudzyklos kalną, Naujalius iki lankytojų centro. Maršrute yra išlikę 11 senų drevėtųjų pušų su drevėmis ir 2 pušys su naujai 2023 m. įrengtomis drevėmis.
Drevinė bitininkystė – archajinė bitininkavimo tradicija ir vienas seniausių girios verslų, ilgiausiai išsilaikiusių šilinių dzūkų kaimuose. Lietuvos teritorijoje plėtota bitininkystė istoriniuose šaltiniuose minima nuo XIII a. Užsienio rinkos skatintas verslas klestėjimo viršūnę pasiekė XVI a.–XVII a. pirmoje pusėje. XIX a. pabaigoje Lietuvoje juo užsiimta tik miškingame Pietryčių regione, kur dėl mažo našumo žemių nebuvo taip sparčiai kertami miškai ir plėtojama žemdirbystė.
Lietuvoje nacionalinis pripažinimas šiam senam mūsų krašto verslui suteiktas 2019 m., įtraukiant Drevinės bitininkystės tradiciją Varėnos krašte į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.
Pažintinis maršrutas parengtas įgyvendinant 2023 m. Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą ,,Drevinė bitininkystė iš kartos į kartą“.
Atstumas: 14, 5 km. Laikas: 4 - 5 val.
Peržiūrėti maršrutą žemėlapyje
Skaitmeninį failą į išmanųjį telefoną parsisiųsti galite iš skyrelio Skaitmeniniai maršrutai (GPX)
Naviguoti telefone galima naudojant programėlę GPX Viewer, kurią galima atsisiųsti iš "Play parduotuvė" (Android operacinė sistema).