Tamsiosios vakarinės medunešės bitės populiacija įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą
Tamsiosios vakarinės medunešės bitės (Apis mellifera mellifera) tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenanti populiacija įtraukta į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų augalų ir grybų sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąją knygą.
Reiktų pastebėti, kad laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į šį sąrašą neįtraukta.
Įrašius gamtoje gyvenančias tamsiąsias medunešes bites į minėtą sąrašą, duomenys apie šių bičių paplitimą laukinėje gamtoje bus kaupiami Saugomų rūšių informacinėje sistemoje (SRIS), radavietėms bus taikomos Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo nuostatos, leisiančios užtikrinti jų apsaugą.
Gamtos tyrimų centras tyrė dreves Dzūkijos nacionaliniame parke, kur laisvai gyvena Europos tamsiųjų medunešių bičių šeimos. Pagal mokslininkų vertinimą, šis vietinės bitės porūšis atitinka kritiškai grėsmingos būklės kategorijos kriterijus. Šių bičių populiacijoms išlikti grėsmę kelia hibridizacija su atvežtų svetimžemių porūšių medunešėmis bitėmis ir tinkamų perbrendusių medžių su stambiomis drevėmis Lietuvos miškuose stoka.
Išlikusi vietinės tamsiosios medunešės bitės populiacija yra vertinga savo gebėjimu prisitaikyti prie Lietuvos gamtinių sąlygų, todėl šio genetinio ištekliaus išsaugojimas ir gausinimas yra labai svarbūs.
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija skyrė daug dėmesio ir dalyvavo projektuose, skirtuose tamsiosios bitės išsaugojimui. Kartu su asociacija ,,Lietuvos tamsioji bitė” vienoje miškingiausių vietovių Čepkelių gamtiniame rezervate įrengė izoliuotą vietinių bičių motinų poravimosi punktą. Tai suteiks galimybę plėsti ir dauginti vietines bites visoje šalyje.
Siekiant išsaugoti vietines bites ir drevinės bitininkystės tradicijas, buvo vykdomas projektas „Etninės kultūros paveldo išsaugojimas ir turizmo plėtra drevinės bitininkystės regione“. Šis senovės amatas kadaise vaidino svarbų vaidmenį vietos gyvenime. Projekto metu drevinės bitininkystės bityne Musteikos kaime buvo atnaujinta infrastruktūra, įrengiant pėsčiųjų taką po bityną, pastatyti nauji kelminiai aviliai, suremontuoti senieji aviliai. Lankytojus džiugina naujai pastatyta dravė (drevėta pušis), informaciniai stendai, pristatantys įdomų vietinių bičių gyvenimą. Projekto metu sukurtas filmas „Šilų bitės“, parengtos knygos „Bičių pamokos“ ir „Drevinė bitininkystė iš kartos į kartą".
Atnaujinimo data: 2024-08-07
Taip pat skaitykite:
Grybavimo sezono pabaigos renginys
Atsisakyta žemės sklypo plano derinimo su saugomų teritorijų direkcijomis
Turėsime naują pėsčiųjų tiltą per Merkį
Honeypaw „ Dainos iš vaško “ Marcinkonyse
IEŠKOME direktoriaus pavaduotojo (karjeros valstybės tarnautojas)